Dżem porzeczkowy

dżem porzeczkowy

Szczerze powiedziawszy, porzeczka nie jest moim ulubionym owocem. Troszkę dla mnie za kwaśna. Jednak dżem porzeczkowy * to już inna bajka – jest słodki, ale jednak odrobinę kwaskowaty – tak w sam raz. Idealny na chleb, do naleśników, w parze z twarożkiem czy całkiem samodzielnie. Po prostu pycha! Bardzo łatwy do zrobienia i nie potrzeba nic poza porzeczkami i cukrem (lub innym słodzidłem, jeśli cukru nie używacie). A ile przyjemności sprawia otwarcie zimą słoiczka pełnego pysznego dżemu i delektowanie się smakiem porzeczek!

*według tego przepisu dżem porzeczkowy możemy zrobić zarówno z czerwonych jak i czarnych porzeczek.

 

 

Składniki:

1 kg porzeczek
400 g cukru (lub więcej/mniej w zależności od upodobania)

 

Wykonanie:

Porzeczki obieramy z gałązek. Razem z cukrem umieszczamy w garnku (ja na początku wsypałam 250 g cukru). Podgrzewamy aż do zagotowania od czasu do czasu mieszając. Gotujemy na wolnym ogniu około godziny, od czasu do czasu mieszając. Po tym czasie zdejmujemy z ognia i pozostawiamy do ostygnięcia.

Następnie ponownie zagotowujemy i smażymy dosyć często mieszając, póki dżem nie osiągnie odpowiedniej gęstości (mnie to zajęło około pół godziny). W międzyczasie sprawdzamy smak dżemu i w razie potrzeby dosładzamy.

Gorący dżem przekładamy do wyparzonych słoików. Porządnie zakręcamy. Pasteryzujemy.

 

dżem porzeczkowy

Share