Dżem truskawkowy

dżem truskawkowy

Kocham truskawki. Latem mogłabym jeść je hurtowo (właściwie, to często tak robię). Niestety zimą nie są już tak łatwo dostępne. Mrożone to nie to samo. Na szczęście można przygotować sobie dżem truskawkowy, który w mroźne dni będzie cudowną odrobiną letnich smaków. Gdy myślałam nad przepisami na truskawki na Wilczą Spiżarnię, zastanawiałam się, z czym by tę truskawkę zamknąć. Jakie towarzystwo jej znaleźć, żeby była pyszna, kusząca… I wiecie co? Doszłam do wniosku, że przecież nie potrzebuje ona żadnego towarzystwa! Truskawki są tak pyszne, że najlepiej smakować będą same. Tak więc zapraszam na pyszny, klasyczny dżem truskawkowy!

 

Składniki:

1,5 kg truskawek
3 łyżki cukru*

 

Wykonanie:

Truskawki odszypułkujemy, myjemy, kroimy na ćwiartki. Wrzucamy do garnka z grubym dnem, wsypujemy dwie łyżki cukru. Stawiamy na ogień i gotujemy często, ale powoli mieszając. Truskawki puszczą sok – gotujemy, póki częściowo nie odparuje (u mnie trwało to około pół godziny od zagotowania). Odstawiamy do wystygnięcia (można do następnego dnia).

Ponownie zagotowujemy truskawki. Znowu gotujemy od czasu do czasu mieszając, aż część wody odparuje i dżem nieco zgęstnieje. W międzyczasie dodajemy łyżkę cukru. Po około pół godziny odstawiamy dżem do wystygnięcia.

Ostatni raz zagotowujemy dżem. Smażymy go około 20 min. Sprawdzamy czy jest wystarczająco słodki – jeśli nie, dosypujemy cukru według uznania.

Gorący dżem przekładamy do wyparzonych słoików, zakręcamy. Pasteryzujemy.

 

dżem truskawkowy

 

dżem truskawkowy

 

dżem truskawkowy

*Jeśli ktoś woli słodsze dżemy, może dodać więcej 😉

 

zBLOGowani.pl

Share