Konfitura pomarańczowa z czekoladą

konfitura pomarańczowa z czekoladą

Uwielbiam pomarańcze w czekoladzie. Dlatego postanowiłam zrobić „podrasowaną” wersję konfitury pomarańczowej – właśnie z czekoladą. Wyszła – i tu będę bardzo nieskromna 😉 – pyszna! Polecam serdecznie. Tym bardziej, że nie jest trudna do zrobienia. Jeśli lubisz takie połączenia, to ta konfitura pomarańczowa z czekoladą będzie w sam raz dla Ciebie. A jeśli nie jesteś amatorem tego typu smaków, to możesz wykorzystać taki słoiczek jako ciekawy upominek 😉
To jak – kto spróbuje?

 

Składniki:

1,2 kg pomarańczy
sok z połowy cytryny
100 g cukru
200 ml wody
35 g gorzkiej czekolady

 

Wykonanie:

Pomarańcze myjemy i sparzamy. Z dwóch ścieramy skórkę. Wszystkie pomarańcze obieramy, usuwamy jak najdokładniej białą część i błonki, aby pozostał nam w miarę możliwości sam miąższ (konfitura będzie miała mniej goryczki). Możemy je też wyfiletować – na tych filmikach można zobaczyć jak to zrobić. Miąższ mieszamy ze skórką z pomarańczy i sokiem z cytryny.
W garnku mieszamy cukier i wodę, gotujemy na syrop. Wrzucamy miąższ i gotujemy pod przykryciem na małym ogniu około 15 minut. Zdejmujemy pokrywkę i gotujemy jeszcze pół godziny od czasu do czasu mieszając. Odkładamy do ostygnięcia, najlepiej do następnego dnia.
Po tym czasie ponownie zagotowujemy owoce i smażymy około pół godziny na średnim ogniu, aż konfitura zgęstnieje. Zmniejszamy płomień na najmniejszy, dodajemy do konfitury pokrojoną czekoladę i mieszamy, aż się rozpuści. Gorącą konfiturę przekładamy do wyparzonych słoików, zakręcamy i odkładamy do wystygnięcia.

konfitura pomarańczowa z czekoladą
Share